Praktyka Lekarza Rodzinnego przestrzega Standardów Ochrony Małoletnich zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dn.13 maja 2016 (Dz.U.2024.560) , co oznacza, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i stanowić wsparcie w sytuacji, gdy dzieciom potrzebna jest pomoc.
Rodzicu,
Pamiętaj, że dziecko jako pacjent ma takie same prawa, jak dorosły – przede wszystkim do traktowania z szacunkiem, poszanowania intymności i informacji. Personel Praktyki Lekarza Rodzinnego dokłada wszelkich starań, aby dzieci, które do nas trafiają miały możliwość wyrażenia własnego zdania, zostały wysłuchane, aby mogły zadać wszelkie pytania dotyczące ich stanu zdrowia, sposobu przeprowadzenia badania i leczenia. Wszyscy nasi pracownicy są gotowi, aby wyjaśnić wątpliwości i spróbować uzyskać aprobatę na udzielane świadczenie zdrowotne.
Wszelkie interwencje medyczne podejmowane względem dzieci wymagają zgody osoby uprawnionej tj. rodziców lub przedstawicieli ustawowych (z wyjątkiem sytuacji nagłych). Badanie odbywa się w obecności rodzica lub przedstawiciela ustawowego, a w sytuacji, gdy nie jest to możliwie – w obecności innej osoby z personelu. Badanie, które łączy się z koniecznością rozebrania pacjenta, oglądania go i dotykania, przeprowadzane jest w warunkach gwarantujących zapewnienie adekwatnej do potrzeb, wieku i oczekiwań intymności. W miarę możliwości badanie ingerujące w sferę intymną dziecka przeprowadza członek personelu tej samej płci. Cały personel Praktyki Lekarza Rodzinnego zwraca szczególną uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dziecka i reaguje w sytuacji zagrożenia.
Szczegółowe informacje dot. m.in. procedury interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka zawarte są w Standardach Ochrony Małoletnich dostępnych u kierownika podmiotu.